Oldalak

 Utak önmagunkhoz
"Ha a pozitív megküzdés módjait vizsgáljuk, akkor ki kell térnem egy nagyon különleges lehetőségre is, amit a szakirodalom is egyre becsesebbnek talál, és ezt úgy nevezzük, hogy a felülemelkedés copingja. Tegyük fel, hogy harmincéves korodban ért téged egy trauma. Ezt valahogy túlélted, de nem dolgoztad fel, tehát ketyeg a szervezetedben az időzített bomba. Ilyenkor a lehetséges mód, ahogy segíthetsz magadon, ha azzal az éneddel, amely akkor átélte azt a bizonyos helyzetet, dialógust kezdeményezel, és megbeszéled vele azt, ami ott és akkor történt, de már a mostani szemeddel, tudásoddal, rálátásoddal.
Például a megbocsátás lelkigyakorlat során a belső érzelemkereső munka rávezet egy olyan helyzetre, amellyel dolgunk van. Mondjuk, földerül, hogy tizenöt éves korunkban szakítottunk életünk első nagy szerelmével, és ebben nagyon megsérültünk. Egyszer csak újra átéljük az akkori érzéseket, és rádöbbenünk, hogy még mindig van bennünk fájdalom és harag. Ilyenkor a tizenöt éves kori énünket kell megidéznünk, és vele kell olyan kapcsolatba kerülnie jelenlegi énünknek, hogy a szükséges békítő és védő lelki munkát elvégezhessük.
A megbocsátás lelki gyakorlat során tehát keressük azt a legnagyobb súlyú sérelmet, fájdalmat, ami enkapszulálódott bennünk, amit a múltba temettünk, és talán már nem is emlékszünk rá, de a szervezetünkben ott ketyeg általa az időzített bomba. A lélek titokzatos ösvényein ilyenkor mindig a legintenzívebb sérelemhez jutunk vissza. ...
Arról van szó, hogy a te jelenkori éned, a maga okosságával, bölcsességével, a traumából kiszabadult ember józan eszével képes disztanciát teremteni. Ez természetesen nem az én, a személyiség megkettőzését jelenti, hanem azt a képességünket - amit egyébként nagyon érdemes fejleszteni, izmosítani magunkban -, hogy valahogy kívülről, messziről, bizonyos távolságot teremtve rá tudjunk tekinteni egykori önmagunkra és a fájdalmas eseményre. Ilyenkor szempontváltás történik, amelyet a pszichológia átkeretezésnek nevez. Amikor megtörtént veled az adott esemény, egy bizonyos pozícióban voltál, és annak megfelelően láttad a valóságot. Az átkeretezés során megpróbálsz más szemszögből rátekinteni. Mindenféle optikából megnézed a történteket, nemcsak magad, de szeretteid, környezeted nézőpontjából is. Azáltal, hogy elkezdesz mozogni saját beszorult lelki helyzetedben, életbe lép az a bizonyos kaleidoszkóp effektus, amelyet már sokszor emlegettem: ha egy pici részletet is elmozdítasz, a teljes kép megváltozik. Ez pedig óriási megkönnyebbülést hozhat magával, egy csodálatos feloldó folyamat első lépése lehet, amelynek keretében a beszorult, betokosodott lelki tartalmak utat találnak kifelé.
Bagdy Emőke: Utak önmagunkhoz