Oldalak

Életerő fejlesztés


Fizikai élénkség, mint természetes életerő-fejlesztő

 

Leghasznosabb "testközpontú" közérzetjavító eszközünk maga a testmozgás, testedzés.
Kocogás-futás közben a szervezet endorfintermelése fokozódik, és ez fájdalomcsökkentő, valamint kedélyjavító hatásban élhető meg.
Az endorfin euforizáló hatását minden rendszeres, folyamatos, akaratlagos ritmikus mozgástevékenységet folytató azaz "edzésben" lévő személy átélheti, mivel a ritmikus-egyenletes és monoton mozgás sajátosan módosult (jobbagyfélteke-aktív) tudatállapotot hoz létre. Ez pedig megkönnyebbült, lebegésszerű, felfokozott életörömmel járó transzállapotélményben élhető át. Ebben az eufóriában sem fáradtság, sem fájdalom vagy diszkomfort nem érezhető, és ez a fokozottan termelődő endorfinnak köszönhető. Az ehhez hasonló intenzív életérzés minden kitartóan végzett ritmikus egyenletes mozgással kiváltható- például: kerékpározás, tánc, aerobic, séta.
Egyszerű sétával, napi negyedórás mozgásbefektetéssel nem csupán ötszáz kalóriát égethetünk el, hanem ez hosszú távon jobb általános egészségi állapotot eredményez, sőt összefügg az élettartam-kilátásokkal.
Mérsékelt, de rendszeres testmozgás visszafordíthatja a fiziológiai kor tíz legtipikusabb "hozományát", így például a magas vérnyomást, az elhízást, az izomtömeg-csökkenést, a vércukorszint-kilengést, sőt csökkenti a koszorúér-betegség, agyvérzés, illetve a vastagbélrák előfordulási esélyét. Utóbbiak az ülő, avagy mozgásszegény életmóddal is összefüggenek.
Egyre világosabban látjuk a ritmus, mint nyugalom és mozgás arány / mérték szerepét a testedzés hatásainak vizsgálatában is. A túlzott igénybevétel csaknem minden szervre kártékony hatással lehet, a mértékletes, egyenletes és rendszeres testmozgás azonban számos pozitív élettani hatással jár. 
 
Felsorolásszerűen ezek (Grünn, 1990):
- a szíven átáramló vér mennyisége ötszörösére növekedhet,
- hosszú távon a pulzus csökkenése és a szív térfogatának növekedése következhet be,
- a vérnyomás csökken,
- az infarktus előfordulásának esélye csökken,
- az izomanyagcsere ötvenszeresére, az anyagcsere tíz-hússzorosára nőhet (testsúlykontroll!),
- a vérben lévő cukor felhasználása megnő,
- a vércukor a szervezetben tárolt zsírokból pótlódik,
- növekedik a szervezet védő és csökken a kártékony koleszterin szintje,
- csökken a vérplazma sűrűsége és tapadékonysága (viszkozitása) és nő a fibrolitikus aktivitás, ezek trombózist kivédő tényezők, és növelik a hajszálerek vérellátását,
- a vizelet ürítésmennyisége csökken, kevésbé terhelődik a vese,
- növekszik az emésztőrendszeri aktivitás, a belek mozgékonysága (perisztaltika, bélpasszázs),
- növekszik a csontok mésztartalma,
- javulnak az immunparaméterek.
  
      A testgyakorlás minden rendszeres, időben és / vagy mozgásjellegében ritmusos formája egyszerre kellemes és hasznos az egészségerők fejlesztésében, a rugalmasság növelésében. A
trambulintorna, az úszás, kerékpározás, ugrókötelezés, kocogás, kézilabda, kosárlabda, tenisz, séta, gyaloglás - ha húsz percet meghaladó tartamú - mind aerob hatású, azaz felfokozza a vitális folyamatokat, és oxigénnel dúsítja az egész szervezetet.
   A két agyfélteke közötti együttműködésnek is kidolgozott a mozgásos úton történő fejlesztőprogramja. A Denison házaspár által ismertté vált edukinesztetika "észkerék-kapcsoló agytorna" néven is használatos, noha az ellentétes oldalon a végtagok egyidejű (néha bonyolultnak tűnő) mozgástornái magukban véve is testedző és koordinációt-intenciót fejlesztő hatásúak.
   A szorongás oldására kimunkált ÉSOT módszer (Érzelmi Stressz-Oldó-Technika) pedig a biokineziológia elvén alapuló eljárás, melyet Topping fejlesztett ki. Touch for Health "izomtónus-tesztelési" módszerével a parazita maradványfeszültségek kedvezően fel- és kioldhatók. A kellemes mozgásformák tónuskorrekciós és közérzetjavító hatásokat váltanak ki.  
   A mozgás szorongásoldó és általános pszichikai feszültségcsökkentő (például indulatelvezető) hatására vonatkozóan Jacobson progresszív relaxációja és úgynevezett villámlazítási módszere kínál kézzelfogható bizonyítékot. Az amerikai relaxációs  kultúrában szinte kizárólag az aktív izomfeszítéseken (majd ezt követő, jól átélhető spontán reflexes ellazuláson) alapuló eljárást gyakran használják gyógyászati céllal is.
   Hasonló mozgásos feszültségoldás az extrapyramidális mozgásvezérlésű izmok munkájának bekapcsolása magas belső feszültségi szint átélésekor. Amikor a distresszállapot tehetetlenségi feszültsége az "üss vagy fuss" ősi reakcióját indítaná el, a beszorult (szorongó) ember egyiket sem képes megtenni (mert például szociálisan következményes, és nem ígér "megoldást"). Ebből az állapotból segítenek kiszabadulni a szorongással ellentétesen ható extrapyramidális mozgások. Ezek - szemben a pyramispálya által vezérelt finom, célirányos mozgásokkal - nagyívű, dobáló, nagy röppályájú (ballisztikus) mozgások. Egykor a filogenezis során feltehetőleg a menekülés nagy, lendületes mozgásait szolgálták. Számunkra azonban a megrekedt feszültségállapotból való mozgásos szabadulás útját jelentik. A nagy malomkörzések, lendítések, a gravitációs tehetetlenségnek mintegy "átadott", óriásforgatások (kar-láb) olyan intenzív szorongáscsökkentők, hogy érvényesnek tarthatjuk a gyakorlat üzenetét: csak akkor szorongj, ha élvezed! A felszabadító fizikai tehermentesülés pszichikailag átfordítja a distressz aktív akciókészültségi állapotát pozitív (megvalósító) mozgásfolyamatba, és ekképp elérhető - miként ezt a sport bemelegítő gyakorlatairól már rég tudjuk - az izmok jótékony átmelegedése és eutonizálódása. (eutonus=optimális középtónus)
Megéri tehát azokat a mozgáslehetőségeket, ritmikus gyakorlatokat ismétlődővé (tréninggé) tenni az életünkben, amelyek a testi aszkézis révén belső programmá, szokássá válnak, és fizikai úton segítik a kedvező lelkiállapot, jó közérzet elérését. 
(Az aszkézist e helyütt eredeti jelentésében használtam: aszkeo=gyakorolok, aszkézis=gyakorlás.)
 
Gondolatok Bagdy Emőke - Utak önmagunkhoz című könyvéből